Druhy cyklistiky
- Rychlostní cyklistika
- Dráhová cyklistika - muži i ženy jezdí na speciálních kolech na ovále, zvaném velodrom, který má přesně dané parametry. Dráhová cyklistika má mnoho disciplín, individuálních i týmových. Jezdí se krátké sprinty, ale také vytrvalostní závody. Kola na dráhovou cyklistiku nemají brzdy.
Velodrom = uzavřený okruh o délce orientačně od 150 m do 400 m.
Dnes jsou standardem délky 250 m, 333,33 m nebo 400 m.
Šířka dráhy se pohybuje kolem 8 m.
Okruh má dvě rovinky a dvě zatáčky. V rovinkách je klopení mírné (asi 10°) v zatáčkách asi 42°.
- Silniční cyklistika - je individuální sport, kde se cyklista snaží projet určitou tratˇ v nejlepším čase. Tyto závody se jezdí jak na profesionální tak na amaterské úrovni.
- Teréní cyklistika
- BMX - při této disciplíně se používají kola, která jsou speciálně sestrojená pro tento sport. Člověk provozující tento druh sportu se nazývá biker nebo můžeme slyšet i rider, v překladu to znamená jezdec.
- Biketrial - cyklista překonává překážky, aniž by se dotknul kteroukoliv částí těla země. V České republice se biketrial jezdí přibližně 20 let.
- MTB (horská kola) - tento bike je navržen pro jízdu v terénu. Od silničního kola se horské kolo liší robustním a menším rámem a šířkou plášťů, které jsou důležité pro snažší zvládání teréních nerovností a převody uzpůsobené pro snadnější jízdu. Většina dnešních horských kol disponuje navíc odpružením předního nebo zadního kola. Horská kola mají navíc poslední dobou řádově účinější brzdy než jakékoliv jiné kategorie kol.
Historie MTB kol
Kolo přizpůsobené terénu se objevuje již roku 1896, kdy vojáci v Americe (Buffalo Soldiers) testují možnost využití kola pro svoje účely. V České republice panuje názor, že s myšlenkou horského kola přišel na přelomu 70.a 80. let Gary Fisher v Kalifornii (USA). Gary Fisher je spoluzakladatel první firmy, která horská kola vyrábí sériově, firmu s ním založili ještě Charlie Kelley a Tom Ritchey.
Dělení horských kol
V současné době se horská kola dělí podle konstrukce do těchto hlavních kategorií:
- cross country (zdvih předního odpružení cca 80 - 120mm)
- trail /allmountain (zdvihy odpružení cca 100 - 140mm)
- enduro (zdvihy odpružení cca 140 - 160mm)
- freeride (zdvihy odpružení cca 150 - 203mm)
- downhill (zdvihy odpružení cca 190 - 203mm)
- dirt-jump / street (zdvihy odpružení cca 0 - 100mm)
- trial (zásadně bez odpružení)
- Cyklokros - závody se obvykle konají na podzim nebo v zimě a jezdí se na okruzích o délce asi 2,5 km až 3,5 km. Na okruhu bývají úseky s různým povrchem např. s trávou, hlínou, dlažbou, překážkami a strmým stoupáním, kdy závodníci musejí seskakovat z kol a ta přenášet přes nesjízdnou část tratě. Nejvíce se tento sport provozuje v Belgii, Nizozemsku, Švýcarsku a Česku. Kola, na kterých závodníci jedou, se podobají kolům silničním, jen pláště jsou širší než se používají pláště v silniční cyklistice. Mají hrubší vzorek.
- Sálová cyklistika
- Kolová - je sport podobný sálovému fotbalu, jen hráči po hřišti jezdí na kolech. V každém týmu hrají dva hráči, kteří při hře nesmí došlápnout na zem. Jejich kola jsou opatřena pevným převodem díky kterému mohou brzdit.
- Cyklistická krasojízda - se skládá z těchto disciplín: krasojízda jednotlivců, dvojic a čtveřic. Od roku 2008 platí v krasojízdě nová pravidla, kdy sportovec musí zvládnout 30 cviků v časovém limitu 5 minut. Další novinkou je, že dvojice může být také smíšená.